• چهارشنبه 12 خرداد 1400 10:56
  • كد: 1340
نوروزی: یک هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان ارزش قراردادهای مشارکتی شهرداری در سال های اخیر است.

مدیران شهری با انبوه سازان تعامل داشته باشند

تشریح مشکلات انبوه سازان در نشست هم اندیشی «اصفهان فردا» شصت وچهارمین نشست هم اندیشی «اصفهـان فـردا» بـا حضور شهردار اصفهان، رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان و جمعی از توسعه گران، سرمایه گذاران و انبوه سازان شهر برگزار شد.

شهردار اصفهان در این نشست گفت: امیدواریم هرچه زودتر با فراهم آوردن شرایطی ویروس کرونا ریشه کن شود، اما مسئولان نیز باید آگاه باشند که احساس مسئولیت در برابر جان انسان ها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید برای نجات جان مردم اقدامات لازم را به موقع انجام دهند.

قدرت اله نوروزی تصریح کرد: تا کنون 64 نشست هم اندیشی با عنوان «اصفهان فردا» برای نگاه به نظرات و ظرفیت قشرهای مختلف برگزار شده که چهار نشست آن با سرمایه گذاران و انبوه سازان شهر برگزار شده است؛ زمانی در این جلسات ۷۰ مشکل اصلی از سوی سرمایه گذاران و انبوه سازان شهر مطرح شد که با رسیدگی به مشکلات آنها بسیاری از موارد مطرح شده کاهش پیدا کرده است.

او اظهار کرد: در سال های اخیر در فضای مجازی موضوعات زیادی مطر ح و اقداماتی انجام شد که شهرداری می توانست روی هر کدام از آنها موضع گیری و مسائل را از طریق دستگاه قضایی پیگیری کند. ا گر چند نفر که موارد اخلاقی را در نقد رعایت نمی کنند، سرکوب شوند منجر به جلوگیری از حق آزادی بیان عموم مردم می شود و ترسی در جامعه برای مردم ایجاد می شود؛ بنابراین با افزایش آستانه تحمل و صبر به گونه ای عمل کردیم که افراد بدون هراس نقد خود را بیان کنند. این روند باید حفظ و به تمام اجزای حکومت و بخش ها در دستگاه های دولتی نیز برسد.

 شهردار اصفهان با بیان اینکه ممکن است در جریان بیان نقدها افرادی مورد تهمت واقع شوند، گفت: در نهایت ارائه نقد برای کل جامعه سودمند است؛ چرا که شهروندان در یک جامعه باید احساس امنیت خاطر کنند. در همین راستا بسیاری از افراد معتقد بودند در کلاب هاوس شرکت نکنیم، اما با اطمینانی که از نحوه فعالیت ها، رفتار، سابقه و عملکرد شهرداری وجود داشت، اعلام آمادگی کردیم تا هر کسی پرسشی دارد به میدان بیاید و آن را مطر ح کند. دلیلی نداشت شهرداری خود را در معرض قضاوت قرار ندهد؛ زیرا ما در همین راستا از سه سال گذشته خود را در معرض قضاوت مقابل تیم کارشناسی برای تعالی سازمانی قرار داده ایم، پس این موضو ع نشان دهنده این است که شهرداری از اقداماتی که انجام داده راضی است.

نوروزی تصریح کرد: همه باید متوجه شوند که نظارت همگانی بر آنها سلطه دارد و هیچ کجا از قضاوت عمومی پنهان نیستند. نتیجه این کار پیشرفت در کشورهای مختلف و ایجاد امکان برای اظهارنظر نخبگان جامعه را به دنبال داشته است.

او خاطرنشان کرد: ما باید برای اصلاح نقدهای درست اقداماتی که لازم است را بررسی و راهکار لازم را برای آن پیدا کنیم. ا گر فرایندها با شیب زیاد رو به اصلاح بوده، به دلیل فضای آزاد گفت وگو و جلسات پی درپی است.

شهردار اصفهان گفت: در سال ۹۶ میزان ۳۵۵ میلیارد تومان اموال غیرمنقول شهرداری به فروش رسید که این میزان در سال ۹۹ به ۱۳۸ میلیارد تومان رسیده و اموال فروخته شده نیز برای انجام تهاتر با پیمانکاران در نظر گرفته شد. همچنین در زمینه فروش اوراق مشارکت در چهار سال اخیر 2هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان پول به شهر اصفهان آوردیم و به این معناست که یکهزار و ۹۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی برای شهر باقی می ماند و ما برای رسیدن به این موضو ع هر سال 52 بار به شهر تهران رفتیم و ۲۰۰ مرتبه پیگیری های مربوطه انجام شده است.

او با بیان اینکه استفاده از اوراق مشارکت تحول عمرانی را به همراه دارد و برای بخش حمل ونقل عمومی، مترو و خرید اتوبوس در شهر هزینه می شود، اذعان داشت: هفته گذشته با مذا کره ای که با مدیرعامل ایران خودروی دیزل داشتیم موفق به خرید ۳۰ دستگاه اتوبوس برای شهر شدیم.

شهردار اصفهان تصریح کرد: وصول درآمدهای شهرداری 12 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است و در این دوره بودجه شهرداری از 2هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در چهار سال گذشته برای انجام آزادسازی اراضی در مسیر اجرای پروژه های عمرانی یک هزار و ۱۶۰ توافق انجام شده که تأمین املاک ۳۴۵ مورد در قالب ۴۰۹ هزار مترمربع به ارزش ۱۸۸ میلیارد تومان بوده است.

نوروزی اضافه کرد: قراردادهای مشارکتی شهرداری در سال های اخیر به ۷۷ قرارداد به ارزش یک هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان رسیده است که در این راستا اقدامات شهرداری ۶۹۳ میلیارد تومان و بخش خصوصی با مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در این کار مشارکت داشته اند.

 او افزود: در سال ۹۶ شهرداری در پروژه های مشارکتی ۵۳ درصد و سرمایه گذاران ۴۷ درصد سهم داشته اند که در سال 98 میزان مشارکت ها در سرمایه گذاری افزایش یافته است؛ به طوری که سهم شهرداری ۲۹ درصد بوده و این آمار بیانگر اقدامات خوب در شهرداری است.

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: در این دوره لوایح خوبی از طرف شهرداری به شورای شهر ارسال شد و شورا آنها را مصوب کرد و شهرداری هم توانست این مصوبات را به خوبی در سطح شهر اجرا کند. تمامی این اقدامات به معنای تعامل و همراهی شورا و شهرداری بوده است.

نوروزی با اشاره به توافقات شهرداری با ارتش و سپاه برای اجرای پروژه های شهری، خاطرنشان کرد: در همین راستا بزرگترین میدان ایران و دومین میدان جهان به وسعت بیش از یک میلیون متر مربع در اصفهان احداث خواهد شد. همچنین زندان مرکزی اصفهان از محل فعلی نقل مکان خواهد کرد و زمین اصلی آن در اختیار شهرداری قرار می گیرد که سرمایه گذاران می توانند برای سرمایه گذاری در این محدوده، تصمیم گیری های لازم را انجام دهند. 

او گفت: در منطقه 4 با یک پهنه 140هکتاری روبه رو هستیم که با مطرح شدن موضو ع این پهنه،اعتراضات برخی از افراد آغاز شد، اماگاهی افراد بر اثر نادانی، انجام و تداوم اقدامات را سخت می کنند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه ا گر هر کسی در رفتار خود به گونه ای عمل کند که مانعی برای افراد ایجاد کند، کاری جز خیانت به شهر و شهروندان نکرده است،گفت: ا گر قفل ها باز نشود، ما نمی توانیم خواستار توسعه، پیشرفت و تحقق شهر زیست پذیر و رقابت پذیر باشیم؛ پس باید تمامی قفل ها را باز کنیم تا اتفاقات خوبی در شهر ر خ دهد.

نوروزی ادامه داد: تقاضا می کنم کانالی در فضای مجازی با حضور انبوه سازان و برای شنیدن مشکلات سرمایه گذاران و چاره اندیشی برای رفع مسائل، راه اندازی شود تا با این افراد در ارتباط باشیم.

او گفت: برای ساخت شهر همه باید با اقدامات قانونی و منطق وارد عمل شوند؛ چرا که قانون بی منطق از بی قانونی بدتر است. نوروزی گفت: شهرداری، همیشه سرمایه گذاران و انبوه سازان را در تصمیم گیری ها وارد کار می کند تا تصمیم سازی کنند.

او افزود: شهرداران مناطق و مدیران عامل سازمان های وابسته به شهرداری باید متوجه آن باشند که به لحاظ چارت سازمانی، متولی شهر هستند؛ اما در واقع سرمایه گذاران و انبوه سازان، سازندگان اصلی شهر هستند.

شهردار اصفهان تصریح کرد: نقشه راهی برای جلوگیری از پرا کندگی و بی نظمی برای شهرداری ها وجود ندارد.

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه