• پنجشنبه 04 آذر 1400 12:57
  • كد: 1534
قاسم زاده: افتتاح پروژه مشارکتی بازار زرین تا پایان سال

 

جلسه عمرانی چهارشنبه این هفته با حضور شهردار اصفهان و جمعی از مدیران ارشد شهرداری به بررسی مشکلات و برنامه ریزی پروژه های شاخص عمرانی شهرداری اصفهان در محل پروژه تجاری کمر زرین برگزار و تصمیماتی برای پروژه های منطقه3 اتخاذ شد.

 

شهردار اصفهان در این جلسه با اشاره به اینکه میدان امام علی (ع) یکی از مناطق مهم شهری است که به نوعی معرف شخصیت اصفهان است، اظهار کرد: پروژه میدان امام علی (ع) به عنوان یک کلان پروژه شهری شناخته می شود و سال هاست که پیمانکاران در حال کار و آماده سازی آن هستند.طی بازدید از این پروژه ها متوجه شدیم که از شرایط خوبی برخوردار است و امیدواریم به همین شکل ادامه پیدا کند.

 

علی قاسم زاده با اشاره به بازار زرین تصریح کرد: این بازار با یک معماری زیبا در حال آماده سازی است تا به یکی از بازارهای طلای اصفهان تبدیل شود؛ این بازار با مشارکت مردم و کسبه طراحی شده است. با توجه به تجربه قبلی میدان امام علی (ع) این بازار می تواند نتیجه خوبی در این منطقه از شهر داشته باشد.

 

او اضافه کرد: در جلسه ای که برگزار شد، به نتیجه رسیدیم که این میدان را به عنوان منطقه گردشگری معرفی کنیم و نگاهی گردشگرمحور به آن داشته باشیم.

شهردار اصفهان گفت: در آینده اتفاقاتی مانند اجرای طراحی محورهای جدید گردشگری و رخدادهایی را در میدان امام علی (ع) رقم خواهیم زد تا شهروندان و گردشگران از این میدان و محله های اطراف آن به عنوان یکی از مقاصد اصلی خود بازدید کنند. پروژه بازار زرین در حال انجام است و ما می توانیم آن را تا پایان سال افتتاح کنیم.

 

قاسم زاده خاطرنشان کرد: اصل میدان سال هاست که ساخته شده اما به صورت ویژه به آن پرداخته نشده است. در همین راستا تلاش می کنیم با نگاه اقتصادی فرهنگی اتفاقات خوبی رقم بزنیم تا شاهد بازنمایی تاریخ و فرهنگ اصفهان باشیم؛ در عین حال اقتصاد فرهنگ می تواند یک منبع اقتصاد پایدار برای مدیریت میدان باشد.

تا کنون شهرداری در این محل هزینه می کرد؛ اما مقرر شد کمیته ای با همکاری معاون فرهنگی شهرداری ایجاد شود تا این میدان با نگاه خودکفایی و اقتصاد فرهنگ، مقصد گردشگری و اتفاقات فرهنگی باشد.

 

تکمیل بازار طلای زرین تا پایان سال

در ادامه معاون عمران شهری شهرداری اصفهان در این جلسه گفت: پروژه میدان امام علی (ع) یکی از پروژه هایی است که شاهکار شهرداری اصفهان در سال های اخیر بوده است. پس لازم بود برای تکمیل و بهره برداری از آن تصمیم گیری های لازم انجام گیرد. در این جلسه برای پروژه های مشارکتی اطراف میدان و پروژه های در حال بهره برداری که در بلاتکلیفی بود، تصمیماتی اتخاذ و مصوباتی ارائه شد.

 

ایرج مظفر با اشاره به اینکه بازار زرین 8 هزار و 200 متر مربع تجاری مفید دارد و با 16 هزار متر مربع پارکینگ در چهار طبقه بنا شده است، تصریح کرد: پروژه مشارکتی بازار تجاری زرین، پروژهای بود که در آن مهندسی ارزش انجام و بهینه سازی شد تا ارزش مکان های تجاری و استقبال افراد از آنها افزایش پیدا کند. امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این پروژه را به پایان برسانیم.

او ادامه داد :با این اقدام می توانیم آزادسازی میدان جلوخان را انجام دهیم تا این میدان نیز در ادامه اقدامات شهرداری تکمیل شود. برای تکمیل پروژه های مشارکتی ولیعصر و پروژه 11 مقرر شد سازمان مشارکت ها با انتخاب سرمایه گذار مناسب اقدامی انجام دهد تا این پروژه ها نیز هرچه سریعتر به نتیجه برسند.

 

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: تضعیف وحدت و یکپارچگی عناصر تشکیل دهنده استخوان بندی محدوده، کمرنگ شدن نقش تاریخی عناصر واجد ارزش، عدم برخورداری از فضاهای شهری کارآمد، عدم بهره مندی از امکانات شهری مناسب، وجود کاربری های مزاحم و آلاینده زیست محیطی، عدم وجود شبکه ارتباطی نظام مند و مبتنی بر دسترسی های پیاده و دوچرخه، نبود امنیت کافی و عدم وضوح بصری و ادرا کی سلسه مراتب عملکردی، از جمله مسا ئل موجود قبل از اجرای طرح پروژه میدان امام علی (ع) بود.

 

وجود محورهای تاریخی بازار به عنوان ستون فقرات است

مظفر با اشاره به امکانات موجود این پروژه اضافه کرد: وجود محورهای تاریخی بازار به عنوان ستون فقرات و عامل انتظام دهی استخوان بندی محدوده، رعایت اصول سلسله مراتب، وحدت در عین کثرت و تباین در ترکیب عناصر و اجرای استخوان بندی، دسترسی مطلوب به سایر نقاط شهری، وجود پتانسیل زیاد بافت برای جذب گردشگر و تداوم زمانی و سابقه طولانی گذشته بر محیط به عنوان عامل مؤثر بر ایجاد تعلق خاطر در سا کنان از جمله امکانات موجود این پروژه بود.

 

به گفته او، احیا و بازسازی میدان قدیم و همه راه های ارتباطی و مسیرهای تاریخی آن، به نظم درآوردن هرج ومرج و آشفتگی ای که در طول تاریخ ایجاد شده و ایجاد میدانی کاملا پیاده به صورت آرام و به دور از آلودگی های ناشی از عبور وسایل نقلیه از جمله ایده های اصلی در طرح مجموعه بود.

 

همچنین تقویت نقش تاریخی، فرهنگی و گردشگری محدوده در شهر اصفهان، اعتلای کیفیت زندگی اجتماعی، افزایش کارایی و بهره وری از زمین، افزایش ایمنی و امنیت، روان سازی ترافیکی و حرکتی، ارتقای جذابیت و دلپذیری مسیرهای حرکتی و حفاظت بافت تاریخی نیز از اهداف اجرای این طرح بود.

 

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان با اشاره به احداث زیرگذر میدان امام علی (ع) اظهار کـرد: متراژ این طرح 44 هزار متر مربع است و مبلغ نهایی عملیات اجرایی آن 230.367.229.939 ریال بود. فاز دوم پروژه میدان امام علی (ع)  احداث میدان اصلی، بدنه سازی و فضای چندمنظوره بود و فاز سوم آن احداث میدان جلوخان مسجد جامع، بدنه سازی و فضای زیرین آن است.

 

آغاز عملیات اجرایی بازار زرین با مشارکت شهروندان

 در ادامه نیز مدیر منطقه3 شهرداری اصفهان گفت: در راستای آزادسازی های میدان جلوخان مقرر شد چهار پاساژ تجاری که طلافروشان را در خود جای داده بود، آزادسازی شود. با توجه به اینکه بیشتر مباحث مردم برای تعیین معوض ملک هایی است که استفاده می کنند، مقرر شد زمینی که در اختیار داریم را به عنوان پاساژ تجاری طلا معرفی کنیم و این چهار پاساژ را به این مکان انتقال دهیم.

 

حسین کارگر تصریح کرد: کارهای عمرانی این مجموعه با مشارکت و مشورت کسبه شروع شد و ا کنون در مرحله نازک کاری قرار دارد که امیدواریم بتوانیم این پروژه را اوایل سال 1401 تکمیل کنیم و در اختیار افراد قرار دهیم. با توجه به کارشناسی های انجام شده در نظر داشتیم بر اساس رضایت کسبه عمل کنیم؛ کارشناسی قیمت مغازه این افراد انجام شده و پس از اتمام کار مغازه هایی به افراد داده می شود. همچنین شهرداری آمادگی دارد با افرادی که هنوز برای انجام این کار به شهرداری مراجعه نکرده اند، همکاری کند.

 

او اضافه کرد: تلاش کردیم این مکان را به صورت یک بافت تاریخی احداث کنیم و این موضوع یکی از مهمترین ویژگی های این پروژه است؛ چرا که باید این مکان به صورت سنتی ساخته می شد. برای آزادسازی این مکان بیش از 200میلیارد تومان هزینه شده که در حال حاضر نیز 76میلیارد تومان آن محقق شده است؛ همچنین هزینه اجرایی این پروژه در برآورد اولیه 52 میلیارد تومان بوده است.

 

میزان آزادسازی های میدان جلوخان امام علی (ع)

 مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان با اشاره به آزادسازی میدان جلوخان امام علی (ع) خاطرنشان کرد: تا کنون76 واحد در سال 1400 آزادسازی شده و تعداد 158 واحد دیگر باقیمانده است؛ مساحت کل عرصه درگیر طرح 28491 مترمربع است که از این میزان 25633 متر مربع معادل 90 درصد آن آزادسازی شده است.با توجه به اینکه امسال میزان اعتبار آزادسازی میدان جلوخان 460میلیارد ریال در نظر گرفته شده بودتوانستیم703.383.736.600ریال آن را آزادسازی کنیم.

 

کارگر با بیان اینکه میزان آزادسازی باقیمانده میدان جلوخان امام علی(ع) شامل مجتمع های تجاری الزهرا (س)، غدیر، مهدیه و سینایی است، تصریح کرد: تعداد واحدهای تجاری طبقه همکف مجتمع تجاری الزهرا (س)13 واحد است که تا کنون با 8 واحد این طبقه به توافق رسیده ایم؛ همچنین در طبقه اول این مجتمع 11 واحد وجود دارد که با 9 واحد شهرداری به توافق رسیده است.

 

او با اشاره به احداث مجتمع تجاری غدیر ادامه داد: تعداد واحدهای تجاری در طبقه همکف این مجتمع 17 واحد است که ما با 10 واحد آن به توافق رسیده ایم؛ در طبقه اول این مجتمع نیز 6 واحد وجود دارد که تا کنون توانسته ایم با 2 واحدآن به توافق برسیم. مجتمع تجاری مهدیه نیز در طبقه همکف دارای 107 واحد است که با 22 واحد به توافق رسیده ایم و در طبقه اول این مجتمع نیز 34 واحد وجود دارد که با 21 واحد آن به توافق رسیده ایم. همچنین مجتمع تجاری سینایی در طبقه همکف دارای 22 واحد است که با احداث 7 واحد آن توافق شده است و در طبقه اول نیز 25 واحد وجود دارد که با احداث 7 واحد این طبقه نیز توافقات لازم انجام شده است.

 

مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه تا کنون 6 هزار متر مربع از میدان سنگفرش شده است، اظهار کرد: 3 هزار متر مربع از سنگفرش میدان جلوخان باقی مانده است که تلاش می کنیم هرچه زودتر این کار به اتمام برسد. مساحت مفید زیربنای واحدهای تجاری میدان اصلی و میدان جلوخان معادل 11170 متر مربع است؛ البته با احتساب مشاعات این رقم به 33255 متر مربع می رسد.

 

کارگر بیان کرد: جمع آوری تأسیسات آبنما به منظور نوسازی و فعالیت تنها 87 واحد تجاری از 160 واحد پیرامون میدان از معضلات این پروژه است.

مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان گفت: پروژه پارکینگ کمرزرین 9 هزار متر مربع مساحت و 32800 متر مربع زیربنا دارد که امیدواریم احداث این پارکینگ نیز هرچه سریعتر به اتمام برسد.

 

 

افزودن ديدگاه